Göğüs Cerrahisi, göğüs boşluğundaki kalp hariç diğer organların (göğüs duvarı, kaburgalar, akciğerler, akciğer zarları, diyafragma,) ait hastalıkların travmaları ve cerrahi tedavileri ile ilgilenen bir branştır.

Açıklayacak olursak göğüs duvarındaki kas ve kemiklerin şekil bozuklukları (kunduracı göğsü ve güvercin göğsü) dahil iyi veya kötü huylu tümörlerinin tedavisi.

Akciğer kanseri ameliyatları  ve akciğer enfeksiyonlarına bağlı gelişen akciğer harabiyeti durumlarında hastalık ilaçla tedavi edilemiyorsa.

Göğüs boşluğunda kendiliğinden veya travma sonrası gelişen hava, sıvı veya kan birikimleri tedavileri (pnönotoraks, hemotoraks).

Bölgesel aşırı terleme ve yüz kızarmaları tedavisi.

TERLEME

Vücudun gerekli miktarda sıvıyı beraberindeki bazı maddelerle cilt yolu ile dışarı atması olayıdır. Vücut için gereklidir. Ancak aşırı miktarda artınca zararlı olabilir ve araştırılması gerekir.

BÖLGESEL AŞIRI TERLEME

Eller, koltuk altı, ayaklar, alın ve yüzde normal fizyolojik ve duygusal ihtiyaçların ötesinde terleme olması durumudur. Bu durum normal ter bezlerinin duygusal uyarılara abartılı cevap vermesinden kaynaklanmaktadır. Acı ve ekşi gıdaların yenilmesi ile de aşırı terleme olabilir.

Gün içinde değişik şiddetlerde terleme olabilir. Duygusal uyaranlar genellikle terlemeyi artırsa da herhangi bir sebep olmadan da terleme ortaya çıkabilir. Sempatik sinir sisteminin aşırı aktivitesi buna neden olur.

Terlemenin fazla olması, koltuk altlarının sık sık ıslanması yaşam kalitesini etkiler. Genellikle çekingen karakterli olan bu kişilerin daha da sıkılgan ve utangaç olmalarına yol açar.

İş ilişkilerini ve kariyer seçimini etkiler.

Hasta yaşam şeklini bilinçli veya bilinçsiz değiştirir: baharatları azaltır, pamuklu kıyafetler giyer, yanında yedek kıyafetler taşır.

Sosyal ortamlardan uzak durmaya çalışır.

Kişiden kişiye farklılık gösterse de bölgesel terlemeler günlük yaşamı olumsuz etkilediği gibi psikolojik sorunlara da yol açabilir. Bu durumda tedavi edilmeleri gerekir.

BÖLGESEL AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

Bölgesel terlemelerde ağızdan alınan bazı ilaçlar, kremler, düşük doz elektrik akımı (iyontoforez) ve botoks tedavileri uygulanmaktadır. Ancak bu tedaviler kısa süreli etki gösterdiği gibi her hastada da başarılı olmamaktadır.

Bölgesel terlemenin kesin ve kalıcı tedavisi torakal sempatik sinir üzerine yapılan cerrahi uygulamalardır. Bugün en popüler yöntem ETS olarak bilinen sempatik sinirin klips denilen titanyum teller ile bloke edilmesidir. 1500 den fazla ameliyat tecrübesi ne sahip bir hekim olarak bende ETS prosedürünü tercih ve tavsiye ediyorum.

Terleme ameliyatında her ameliyatta görülebilecek problemler görülebilir. Bu ameliyata özgü olarak refleks terleme denilen durum ortaya çıkabilir. Refleks terleme meme bölgesi alt tarafında herhangi bir yerde terleme miktarında artış olmasıdır. Genellikle bu rahatsız edici boyutta olmaz. Sık olarak gözlense de hastaların %1-2 si bu durumdan şikayetçi olur.

Bölgesel terleme için uygulanan ameliyat yüz kızarmaları için de uygulanır.

Terleme ve tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgileri www.elterlemesi.org adresinde bulabilirsiniz.