Kunduracı Göğsü (Pectus Ekscavatum) Ameliyatı

Formu Doldurun,
Sizi Arayalım.
doctor

Doç. Dr. Orhan YÜCEL

Göğüs Cerrahisi - Medilife Beylikdüzü Hastanesi


Göğüs Duvarı Deformiteleri

Göğüs duvarının şekil bozukları önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Konu ile ilgili akademik çalışmaları olan Medilife Beylikdüzü Hastanesi Göğüs Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Orhan Yücel bilgilendiriyor:

Göğüs deformiteleri sık görülen çeşitleri nelerdir?

Halk arasında en sık bilinen göğüs deformite çeşitleri Kunduracı Göğsü (Pektus ekskavatum) ve Güvercin Göğsü'dür (Pektus karinatum). Diğer deformite çeşitleri ise Poland sendromu, Sternal Kleft, Jeune Sendromu vb. dur.

Kunduracı Göğsü Nedir? (Pektus Ekskavatum)

Pektus ekskavatum, göğüs duvarı şekil bozukluğudur. Göğüs duvarının içe çökmesi söz konusudur. İman tahtası olarak anılan sternum ve onunla birleşen kaburgalar göğüs duvarının içine doğru çökmüşlerdir.

Pektus ekskavatum, halk arasında “kundura göğsü”, “kunduracı göğsü” veya “çökük göğüs” olarak bilinir. Göğüs duvarının en sık rastlanan yapısal bozukluğudur. Sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Üç yüz canlı doğumdan birinde görülür. Erkeklerde daha sıktır. Hastaların üçte birinde aile öyküsü bulunmaktadır. Kunduracı Göğsü dereceleri hastaya göre değişiklik gösterebilir.

kunduracı göğsü - pektus ekskavatum
pektus karinatum - güvercin göğsü

Güvercin Göğsü Nedir? (Pektus Karinatum)

Pektus karinatum göğüs duvarının dışa doğru çıkıklığı durumudur. İman tahtası (sternum) ve kaburgalar göğüs duvarında dışa doğru şişkinlik oluşturur. Pektus karinatum, halk arasında “güvercin göğsü” olarak da bilinir. Göğüs duvarının en sık rastlanan ikinci şekil bozukluğudur. Sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Erkeklerde daha sıktır. Hastalarda aile öyküsü bulunmaktadır. Güvercin Göğsü korse tedavisi seçeneği olsa da, deformiteyi ortadan kaldırmanın yolu cerrahi müdahaledir.

Tanı için hangi tetkikler gereklidir, nasıl konur?

Fiziki muayene ve radyolojik görüntüleme yöntemi yardımıyla tanı konulur. Akciğer grafisi (PA/L) tanı koymada kullanılabilmektedir.

Göğüs deformitelerinin psikolojik ve sosyal etkileri nelerdir?

Göğüs duvarı deformitesi ciddi estetik bozukluğa neden olabilir. Rahatsız edici bir durumdur. Hasta bu görüntüden şikayet eder. Psikososyal semptomlara yol açar. Sosyal aktivitelere katılmakta güçlükler oluşur. Hasta olayın farkındadır. Genellikle utangaç, içe kapanık ve yalnızdırlar.


Sık Sorulan Sorular

Şekilsel bozukluğu (deformiteyi) ortadan kaldırmak. Toraksın normal gelişimine izin vermek, sternumun akciğer ve kalbe baskısını engellemek, postürü düzeltmek, hastanın psikolojik problemleri ortadan kaldırmaktır.

Kunduracı göğsü (Pektus Ekskavatum) deformitelerinde uygulanabilecek cerrahi tedavi yöntemleri şunlardır:
 • Açık yöntem : Modifiye Ravitch operasyonu
 • Kapalı yöntem: Nuss Ameliyetı
 • Deformite bölgesine silikon takviyesi
 • Sternum üzerine otolog yağ implantasyonu
 • Kunduracı göğsü ameliyatları belirtilen yöntemlerle Medilife Beylikdüzü Hastanesi’nde gerçekleştirilebilmektedir.
  Ameliyat yöntemine hastanın durumuna göre karar verilmektedir. Çoğunlukla kapalı yöntem tercih edilmektedir.

  Pektus karinatum yani Güvercin göğüsü deformitesi için Modifiye Ravitch operasyonu (açık yöntem) ve Abramson yöntemiyle (Kapalı) ameliyat gerçekleştirilmektedir.Medilife Beylikdüzü Hastanesi’de bu operasyonlar uygulanmaktadır.

  Skolyoz ve postür bozuklukları ortaya çıkmadan erken yaşlarda yapılması tavsiye edilir. Ancak 5 yaşından önce yapılan ameliyatlarda gelişiminin kötü etkilendiği ve bazı akciğer hastalıklarına yol açtığı görülmüştür. Kardiyopulmoner fonksiyon bozukluğu yapan bası varsa operasyon daha erken yaşta yapılır. Kozmetik ve psikososyal nedenlerle operasyon düşünülen hastaların 5 yaşını doldurması beklenmelidir. Psikolojik etkenlerin ortaya çıktığı okula başlama yaşı geçirilmemelidir. Yaş arttıkça özellikle ergenlikten sonra yapılan operasyonlarda başarı şansı düşer. Yaş ile doğru orantılı olarak nüks de artar. İleri yaşlarda yapılan operasyonlarda kötü postürün ve skolyozun spontan iyileşmesi de zorlaşır. Sonuçta bu hasta grubunda en uygun yaş 5 ile 8 yaş arasıdır.

  Kardiyopulmoner fonksiyon bozukluğu yapan bası varsa operasyon daha erken yaşta yapılır.

  Ailenin, deformite tedavisi ile ilgili kuşkuları, çocuğun olayı anlamasını zorlaştırır. Aşırı ilgi ve suçluluk duygusu ile olaya bakmak, problemleri daha da büyütecektir. Aile konuyla ilgili bilgi eksikliğini tamamlamalı ve çocuğun tedavisine yönlenmelidir. En ideal şartlar oluştuğunda cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Aile tarafından kabul edilen deformite, çocukça da çok kolay kabul edilmektedir. Ergenlik çağında daha az psikolojik etkileri ortaya çıkar.

  Kunduracı göğsü ameliyatı sonrasında kişilerin ilerleyen yaşantısında spor yapmasında sorun yoktur. Ameliyatı sonrasında hastamız 1 hafta sonra normal yaşantısına dönebilir. Kunduracı göğüs ameliyatı olan hastalar ilerleyen dönemde çok daha özgüveni yüksek, sosyal bireyler olarak yaşantılarına devam etmektedirler.

  Kunduracı göğsü (Pektus ekskavatum) veya Güvercin göğüsü (Pektus karinatum) nedeniyle ameliyat olmuş kişiler askerlik görevini yerine getirebilirler.

  Medilife Beylikdüzü Hastanesi

  Medilife Beylikdüzü Hastanesi
  Yakuplu Mahallesi Hürriyet Bulvarı No:5 Beylikdüzü / İstanbul
  iletisim@medilife.com.tr