Mide Balonu

26.05.2016

MiDE BALONU

Mide Balonu endoskopik yöntemle mide içine yerleştirilen silikon bir balondur. Bu zaman içinde hastanın ağırlığının %15-20 ‘nu kaybetmesine yardımcı olur. Obezite ile mücadelede uygulanan yöntemler arasında uygulanması kolay, güvenli ve ameliyat dışı bir yöntemdir.

  Obezite estetik bir sorun olmasından çok, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği,  ölümcül damar hastalıkları, inme, eklem sorunları ve psikolojik sorunlara zemin hazırlayan önemli bir hastalıktır. Bu yüzden mide balonu kullanımı şişmanlığın tedavisinde gittikçe daha yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında yer almaya başlamıştır. Mide balonu süperobez (vücut kitle indeksi 50 ‘nin üzerinde olan hastalarda) obezite cerrahisi öncesinde de ameliyat alanını biraz rahatlatmak için 20-30 kg verdirmek amacıyla tercih edilebilir. Özellikle cerrahi girişimin risk taşıdığı hastalarda Mide balonu uygulanması daha fazla tercih edilmektedir.     

   Mideye balon yerleştirme işlemi endoskopi ünitemizde gerçekleşmektedir. Uygulama yapılırken hasta uyutulur. Uygulamanın tamamlanması yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürer. Endoskopi işlemi ile mide balonu midenin içine yerleştirilir. İşlem öncesi tıpkı endoskopi öncesi olduğu gibi 8 saatlik açlık süresi gerekir. Mide Balon uygulaması yapılmadan önce hastaya endoskopi yapılarak hastanın yemek borusu, midesi ve on iki parmak bağırsağı incelenerek herhangi bir problemin olup olmadığı kontrol edilir. Normal olarak değerlendirildiğinde işleme devam edilir. Balonun sönük hali jel ile kayganlaştırılarak mideye gönderilir. Endoskop ile yeri kontrol edilir. Endoskopik olarak mide içine yerleştirilen mide balonu metilen mavisi ile mavi renklendirilmiş serum ile 500-700 ml şişirilir. Bu işlemden  birkaç saat sonra gözlemde tutulan hastalar ,beslenme eğitimi verilerek  evlerine gönderilir..  Hastalar daha az yemek yiyerek, kilo vermeye başlarlar. Hastanın yeterince kilo vermesinden sonra,  midenin içinde bulunan balon endoskop yardımıyla söndürülmektedir. Süreç tamamlandığında yani 6 ay ya da 1 yıl sonra (balonun seçimine göre) özel ekipmanı ile yine endoskopik olarak çıkarılır.

mide balon yerleştirme
Mide Balon Yerleştirme

Faydaları:

- Ameliyat dışı bir yöntemdir.

- Düşük riskli bir prosedürdür.

- Aynı gün, hatta aynı saatte hastaneden ayrılır

- Ameliyat gibi iz bırakan bir yöntem değildir

- Balon çıkartıldıktan sonra kilo geri alındığında işlem tekrarlanabilir. Cerrahi sonrası yeniden kilo alımı bir problemdir. İkinci kez cerrahi operasyon, ilkinden daha zordur

- Hasta ihtiyacına göre ayarlanabilirlik söz konusudur. Gerektiğinde balon hacmi artırılır ya da azaltılır.(1 yıllık balonda)

Riskleri:

- Ülser (<1%)

- Bulantı, kusma , (hastaların çoğunda)

- Kanama (<1%)

- Tıkanma (<1%)

- Delinme (<1%)

Mide Balonu Uygun olmadığı Durumlar:

• Gebelik.

• İnflamatuar hastalık hikayesi (Ülser, erozyone gastrit, 3-4.derece özofajit, Barret’s özofagus, Crohn’s hastalığı ya da Ülseratif kolit gibi)

• Ağır pıhtılaşma bozukluğu; Yemek borusu ya da mide üst bölümde varis varlığı,

• Doğuştan ya da Kazanılmış Sindirim sistemi tıkanıklığı, az gelişmiş olması

• Psikolojik hastalıklar , yeme bozuklukları , yada  madde bağımlılığı.

• Sistemik lupus, skleroderma gibi otoimmün bağ dokusu hastalıklarının varlığı

•İleri kalp akciğer hastalık varlığı.

• Önceden geçirilmiş yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı ameliyatı, önemli derecede mide fıtığı varlığı

• Silikon alerjisi.

Bilinmesi Gerekenler:

“Birkaç gün bulantı–kusmanız olacak. Bu durum siz de rahatsızlık yapacak. Bu durumu kolayca atlatabilmeniz için size ilaçlar vereceğiz.’’

 ‘’Bu birkaç günlük zor süreç geçecek, amacımız olan kilo kaybını sağlayacağız’’

‘’Bazı hastalarda ağızdan alım yeterli olmazsa damaryolu açılarak sıvı verilmesi gerekebilir.’’

‘’Hastalar diyetisyen tarafından görülmeli ve planlanan beslenme programına göre hareket etmelidir.’’

‘’Balon çıkartıldıktan sonra hastaların bu süre içinde kazanılmış yeme alışkanlıklarının sürdürülmesi için yapılan psikolog görüşmeleri önemlidir. Aksi takdirde balon öncesi yeme alışkanlığına dönülmesi yeniden kilo alımına neden olur’’

‘’Şikayetler olmasa bile günde 1 kez mide koruyucu ilaçların kullanımı ülser riskini azaltır ve balon ömrünü uzatır’’

‘’Gereksiz ağrı kesici kullanımından ve aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.’’

‘’ Bulantı kusma birkaç hafta içinde azalma gösterir. Fakat kusmanın uzun sürmesi halinde, vücutta sıvı ve elektrolit dengesinin bozulma ihtimaline karşı, hastaların doktor kontrolünde izlenmesi gerekebilir. Eğer bu toleranssızlık durumu uzun sürerse mideye yerleştirilen balonun çıkarılması gerekebilir.’’

Mide Balonu ÇIkartılması
Mide Balonu Çıkartılması.

Op. Dr. Yücel POLAT - Medilife Beylikdüzü Hastanesi

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.