Bölgesel Aşırı Terleme Sorununa Kesin Çözüm

30.05.2019
Terleme

Terleme vücut için doğal ve gerekli bir süreçtir. Vücudun, gerektiği kadar sıvıyı beraberinde bazı maddelerle beraber cilt yolu ile dışarı atması olayına terleme denir. Terleme, aşırı miktarda olunca kişi için zararlı olabilir ve sebebinin araştırılması gerekir.


Bölgesel Aşırı Terleme

Eller, koltuk altı, ayaklar, alın ve yüzde normal fizyolojik ve duygusal ihtiyaçların ötesinde terleme olması durumudur. Bu durum normal ter bezlerinin duygusal uyarılara abartılı cevap vermesinden kaynaklanmaktadır. Acı ve ekşi gıdaların yenilmesi ile de aşırı terleme olabilir.

Gün içinde değişik şiddetlerde terleme olabilir. Duygusal uyaranlar genellikle terlemeyi artırsa da herhangi bir sebep olmadan da terleme ortaya çıkabilir. Sempatik sinir sisteminin aşırı aktivitesi buna neden olur.


Aşırı Terleme Yaşam Kalitenizi Düşürüyor mu?

Terlemenin yüksek miktarlarda olması ve özellikle bu terlemenin belirli bölgelerde yoğunlaşması kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Aşırı terlemenin hangi sebeplerle olduğunun araştırılmasının yanı sıra kişide oluşan bölgesel aşırı terleme sorunu, sosyal yaşantıda zorluklara sebep olabilmektedir.

Terlemenin fazla olması, örneğin koltuk altlarının sık sık ıslanması, genellikle çekingen karakterli olan bu kişilerin daha da sıkılgan ve utangaç olmalarına yol açar.

İş ilişkilerini ve kariyer seçimini etkiler.

Hasta yaşam şeklini bilinçli veya bilinçsiz değiştirir: baharatları azaltır, pamuklu kıyafetler giyer, yanında yedek kıyafetler taşır.

Sosyal ortamlardan uzak durmaya çalışır.

Kişiden kişiye farklılık gösterse de bölgesel terlemeler günlük yaşamı olumsuz etkilediği gibi psikolojik sorunlara da yol açabilir. Bu durumda tedavi edilmeleri gerekir.Medilife Sağlık Grubu'nda Aşırı El Terlemesi sorunu multidisipliner yaklaşım ile çözüme kavuşturuluyor.

Medilife Aşırı Terleme Merkezi ile, aşırı terleme şikayeti olan hastaların müracaat ettikleri branşlar bir araya gelerek, hasta için en uygun tedavi yöntemini belirliyor.

Her biri kendi konularında uzman hekimlerimiz, hastaya özel tedavi yöntemini ortaya koyarak başarı şansının arttırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Böylece hastalar da sürece dahil ediliyor ve ihtiyaç duydukları bilgiye kolayca ulaşabiliyor.

Medilife Aşırı Terleme Merkezi'ndeki branşlar,

 • Göğüs Cerrahisi
 • Dermatoloji
 • Psikiyatri
 • Akupunktur


Tanı Koyma

 • Aşırı Terleme Nedeni
 • Metabolik hastalık durumu
 • Stres Kaygı Bozukluğu durumu
 • Kalp Hastalığı durumu
 • Diğer nedenler araştırılır.


Tedavi

 • Cerrahi Tedavi (ETS)
 • Cerrahi dışı tedavi alterneatifleri


Takip

Önerilen tedavinin sonuçları kayıt altına alınır, düzenli kontroller planlanır ve hasta tüm bu süreçte detaylı şekilde bilgilendirilir.


Bölgesel terlemenin kesin ve kalıcı tedavisi torakal sempatik sinir üzerine yapılan cerrahi uygulamalardır.

Bugün en popüler yöntem ETS olarak bilinen sempatik sinirin klips denilen titanyum teller ile bloke edilmesidir.
Medilife Sağlık Grubu Göğüs Cerrahisi Doç Dr. Orhan YÜCEL de ETS yöntemini tercih ve tavsiye ediyor.

Terleme ameliyatında her ameliyatta görülebilecek problemler görülebilir. Bu ameliyata özgü olarak refleks terleme denilen durum ortaya çıkabilir. Refleks terleme meme bölgesi alt tarafında herhangi bir yerde terleme miktarında artış olmasıdır. Genellikle bu rahatsız edici boyutta olmaz. Sık olarak gözlense de hastaların %1-2 si bu durumdan şikayetçi olur.

Bölgesel terleme için uygulanan ameliyat aynı zamanda yüz kızarmaları konusunda sorun yaşayan hastalar için de uygulanır.

Randevu ve Bilgi için tıklayınız.

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.