Multifokal Mercekler ile Uzak ve Yakın Gözlüklerinizden Kurtulabilirsiniz

21.04.2017Katarakt ameliyatında kullanılabilen özellikli  mercekler ile uzak yakın gözlüklerden kurtulmak mümkün. Bu mercekler çeşitli özelliklerde olup hastanın ihtiyacına, mesleğine, günlük yaşam koşullarına bağlı olarak hastayla birlikte değerlendirilip seçilebiliyor. Uzak yakın mesafe hatta hastanın ihtiyacına göre orta mesafe de düzeltilebiliyor.

Örneğin 1 metre uzaklıkta tezgahta çalışan biri orta mesafenin düzeltilmesine daha çok ihtiyaç duyarken el işi gibi 35-40 cm gibi daha yakın mesafelerde çalışan kişiler yakın mesafenin düzeltilmesine daha çok ihtiyaç duyabiliyor. Eskiden yüksek astigmatı olan gözlerde çok seçenek yokken bugün yüksek astigmatlı hastalar da bu yeniliklerden faydalanabiliyor.

Uygulama standart katarakt ameliyatı ile aynı şekilde yapılıyor. Ameliyat işlemi genellikle göze sadece damla uygulaması sonrası yapılabiliyor. Hastalar için ağrılı olmayan işlem genellikle bir göz için 15-20 dakika kadar sürüyor.  Son yıllarda uygulanması hız kazanan bu mercekler için uygun hasta seçimi işlemin kendisi kadar önemli. Diyabet ve bazı kronik göz hastalıklarına sebep olacak bozukluklarda bu yöntem uygulanamayabiliyor. Özellikle diyabetli hastalarda ileride meydana gelebilecek retina tabakasındaki kanamaların tedavisi bu mercek takılan gözlerde daha zor olabiliyor. Aynı şekilde gözünüzün saydam tabakasında görmeyi bozan bir rahatsızlık varsa yine bu mercekler uygulanamıyor.

Bu merceklere bağlı en sık görülen yan etki ise geceleri ışıkların kamaşması ve halo görülmesi. Bu şikayet genelde 3-4 ay sonra hasta tarafından tolere edilebiliyor. Doktorunuz detaylı bir göz muayenesinden sonra bu yönteme uygun olup olmadığınızı belirleyebilir. 

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.