Kronik Bel Ağrılarında Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

26.05.2018Kronik (uzun süreli) bel ağrılarında yatak seçimi her dönem merak edilip tartışılmış ve sonuçları kesin olmayan bulgular elde edilmiştir.
 
İyi bir yatak iyi bir uyku sağlayacağından sabah kalktığımızda kendimizi iyi hissetmemize ve gün boyu ağrıların daha az olmasına neden olacaktır.
 
Yatak, vücut postürünü eklemlerde zorlanma ve basınç olmayacak şekilde ideal pozisyonda tutar ise ağrılar engellenebilir ya da daha az hissedilebilir.
 
Yatak tipinin omurga arasındaki yastıkçıkların (diskler) beslenmesinde önemli olduğu düşünülmektedir.
 
Halk arasında genellikle sert yatakta yatma sonucunda ağrılarının geçeceğine dair bir kanı oluşmuştur. Ancak bunun doğru olmadığı bilinmektedir.
 
Az sayıda yapılmış uluslararası çalışmalarda yumuşak yatakların sert yataklara oranla daha iyi sonuçlar verdiği bulunmuştur. Ancak çok yumuşak yataklarda sert yataklar gibi etki gösterip ağrıları tetiklediği görülmüştür.
 
Sonuç olarak sert yatakların uyku düzenini bozduğu ve bel ağrılarını arttırdığı, çok yumuşak yataklarda da benzer etkiler yaşandığı görülmüştür.
 
Kronik bel ağrılarında yatak seçimi yumuşak olmalı ancak ne kadar yumuşak olması gerektiği ile ilgili kesin bilgiler yoktur.
 
Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirurji)

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.