Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

07.04.2017İdrar kaçırma, 30 yaş üzeri kadınların yaklaşık %30 kadarını etkileyen bir hastalıktır. Bu sorun sık görüldüğü için hastalar tarafından normal olarak algılanmaktadır. Hastaların bir kısmı utandığı için doktora başvurmamakta, bir kısmı ise ped ve yedek iç çamaşırı kullanarak bu sıkıntılı durumu idare etmeye çalışmaktadır. Bu sıkıntılı durumlar sosyal yaşamı etkilemekte, hastalarda öz güven eksikliği, cinsel sorunlar ve psikolojik problemlere neden olmaktadır.

İdrar kaçırma, çeşitlilik göstermektedir. Sıkışma nedenli olan idrar kaçırmada, hasta aniden sıkışıp tuvalete yetişemeden idrarını kaçırmakta, gezip dolaştığı yerlerde hep gözü tuvalet aramaktadır. Stres tip idrar kaçırmada ise hasta öksürme, hapşırma ve ıkınma nedeniyle idrarını tutamamaktadır. Bu iki tip kaçırmanın beraber olduğu mikst tip idrar kaçırmada da, hasta iki ayrı kaçırma şeklinden şikayetleri yaşamaktadır.

Hastanın mevcut şikayetleri doğrultusunda gerekli muayene ve tetkikler yapılmaktadır. Sıkışma tipi idrar kaçırmada ilaç tedavisi uygulanmakta, stres tip kaçırmada daha çok ameliyat seçeneği ön plana çıkmaktadır. Mikst tip inkontinansta ise hastayla konuşup uygun olan tedavi planlanmaktadır.

Mesane sarkması olan hastalarda idrar kaçırma bazen hafif seyretmektedir. Hasta sarkma nedeniyle ameliyat olduğunda idrar kaçırma şiddetlenebilmektedir. Hastanın, müdahalelerden önce detaylı incelenip, hastaya aydınlatıcı bilgi verilmesi, hastanın ameliyattan sonra  sürprizle karşılaşmaması açısından önemlidir.

Gerekli durumlarda hastaya ürodinami denilen mesane fonksiyonlarını gösteren test yapılmaktadır. Bu test tedaviye hastanın yanıtı konusunda objektif bilgi sağlamakta, ek girişim gerekliliği açısından doktoru aydınlatmaktadır.

Stres tip idrar kaçırmada sıklıkla uyguladığımız TOT, TVT yöntemlerinin başarı oranı %90’lardadır. Bu yöntemlerde idrar yolunun çıkışına askı koyarak hastanın zorlanmayla olan idrar kaçırması engellenmektedir. İşlemin cerrahi müdahale kısmı 15-20 dk. sürmekte, hasta 1 gece takip edilip sondası ertesi gün sabah alınıp taburcusu yapılmaktadır.

Farklı tipleri ve farklı tedavi alternatifleri olan bu hastalıkta geciktirmeden üroloji uzmanına gitmek yaşam kalitenizin artmasını sağlayacaktır.

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.