Safra Kesesinde Oluşan Taş İnce Bağırsağını Tıkadı.

27.06.2018


SAFRA KESESİNDE OLUŞAN TAŞ İNCE BAĞIRSAĞINI TIKADI

Libya’da yaşayan ve 64 yaşında olan Awtıf Ahmedabusetta Elneil isimli hastamız sürekli kusma, yeme içme sorunları ile beraber sağlığında genel durum bozukluğu yaşıyordu. Son dönemlerinde yiyip içmesi mümkün olmayan hastamız, Libya’da çeşitli sağlık kurumlarına başvurmasına rağmen rahatsızlıklarına dair teşhis konulamamış. Hastamız, bu sürecin ardından teşhis ve tedavi için Türkiye’ye gelmeye karar vermiş.

Artık sağlık durumu oldukça bozuk olan hastamız; havalimandan direkt olarak Medilife Beylikdüzü Hastanesi’ne gelmiş ve yatışı yapılarak teşhis, tedavi işlemleri hemen başlatılmıştır. Teşhis konulana kadar medikal tedavisi ile besin ihtiyacı karşılanan hastamızın yapılan tetkikler ve BT’si neticesinde ince bağırsağın son kısmında safra kesesinden düşmüş yumurta büyüklüğünde taşın, sindirim sistemini tıkadığı saptanmıştır.Safra kesesinde oluşan taşın ince bağırsakta görülmesi nadir bir durum ve hastamızın olumsuz tabloyu bu sebeple yaşadığı belirlenmiştir. Safra taşı ileusu sebebi ile yapılan ameliyat safra kesesi taşının bağırsağı tıkaması nedeni ile acilen ameliyata alınan hastamız, operasyon sonrası şifa ile taburcu olmuştur. Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Yücel Polat, safra kesesinde oluşan ve ince bağırsağı tıkayan taşın çapının yaklaşık 4 cm olarak ölçüldüğünü belirterek, günümüzde bu tarz rahatsızlıkların oldukça nadir görüldüğünü belirtti. Hastamız ameliyat ve tedavi sonrasında normal hayatına dönmüştür.
Op. Dr. Yücel POLAT
Genel Cerrahi
Medilife Beylikdüzü Hastanesi

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.